معامله گر حرفه ای

معامله گر حرفه ای کیست ؟

شاید یکی از کلیدی ترین سوالاتی که در میان معامله‌گران آماتور مطرح می‌شود

این است که چه وقت یک حرفه ای خواهند شد ؟در ذهن خود همواره سوالاتی مانند :

چه مطالبی را باید بخوانم؟

تکنیک‌های روز کدام هستند؟

بهترین فیلم های آموزشی چیست ؟

پیشتر که می‌رویم !

بهترین اندیکاتور چیست ؟

کدام سایت سیگنال های بهتری می دهند؟

ولی به راستی پاسخ به این سوال که آیا من معامله گر حرفه ای هستم یا می شوم چیست؟ سوالی  که برای رسیدن به آن باید سالها تلاش کرد ولی حداقل با داشتن مسیر حرکت درست می توان از بیراهه رفتن فاصله گرفت.

اصولا مسیر حرکتی یک معامله گر مراحلی مانند دیاگرام زیر را دارد

  گاهی این مطلب را از معامله‌گران حرفه ای تر یا از کتابها مشاهده می‌کنیم: اگر بتوانیم سرمایه خود را در این بازار نگه داریم شما معامله گر موفقی خواهید بود. من نیز با این صحبت موافق هستم و در ادامه دلایل خود را برای این جمله کلیدی بیان خواهم نمود. هر روز تعداد زیادی معامله گر وارد بازار می شوند .رویای موفقیت در کوتاه مدت واقعا اغوا کننده است .ولی بسیاری از این افراد خیلی سریع از بازار کنار می‌روند .اجازه دهید با  توضیح ۴ مرحله بالا واقعیت بازار را بیشتر درک کنیم .

1-تازه کار :

به عنوان شخصی جویای ثروت با دیدن آگهی های تبلیغاتی ، تعاریف دوستان و سایت‌های اینترنتی جذب معامله‌گری می‌شود. هر روز رویا های موفقیت خود را مرور می کند و با سرمایه ای وارد بازار می‌شود. این سرمایه می‌تواند از چند صد هزار تومان تا چند میلیون تومان باشد .( توصیفات من صرف نظر از بازار است می تواند بازار سهام معمول و یا بازار فارکس باشد .فقط در بازار فارکس ریسک ها به مراتب بیشتر است). این معامله گر تازه کار بلافاصله بعد از چند معامله که بعضی نیز با سود اندکی بسته می شود با ضرر های بزرگ مواجه می شود .در اینجا معنی تازه کار بودن را حس خواهد کرد و نیاز به دانش کاملا احساس می‌شود.در اینجا  اگر او با یک معامله گر حرفه ای تر صحبت کند به شما دو نکته را گوشزد می کند

1- کامل کردن دانش تکنیکال

2- مدیریت سرمایه سرمایه

پس خصوصیت اصلی یک معامله گر تازه کار ، عدم اطلاع از دانش تحلیل تکنیکال و عدم استفاده از مدیریت سرمایه است . در این مرحله اصولا قسمتی از ثروتی که سرمایه‌گذاری کرده از دست خواهد داد. معمولا بیش از ۶۰ درصد از کسانی که وارد این بازار شده اند در این مرحله منصرف شده از بازار خارج می شوند.

2- معامله گر سطح متوسط :

در این سطح معامله گر شروع به آموختن می کند و کلاس های مختلف رفته ،  کتاب های معامله گران معروف را مطالعه می کند فیلم های آموزشی مختلف را می بیند . در کلاس ها  به او یاد می دهند با ید حجم مشخص و تعریف شده ای از سرمایه خود را در هر معامله وارد کند. از طرف دیگر هر روز تکنیک های  جدیدی را می اموزد و شروع به تست آنها می کند. اگرچه ضرر ها ی او کاسته شده اند ولی باز هم ضرر می کند، ولی  معامله گر باهوش  ضرر های کنترل شده ای دارد و ناگهان حجم  بزرگی از سرمایه خود را از دست نمی دهد. در این مرحله نیز ضرر های متوالی باعث خارج شدن بیش از ۳۰ درصد از معامله گران می شود. معامله گری که در این مرحله هنوز به کار خود ادامه می دهد دارای دو خصوصیت است

1- دانش تکنیکال کلی دارد

2- مدیریت سرمایه را آموخته( تعیین حد ضررمناسب)

مرحله ۳:معامله‌گر بالاتر از سطح متوسط :

به نظر من این مرحله مهمترین مرحله برای معامله گر حرفه ای شدن است. زیرا باید خلاقیت خود را به کار اندازید. اول اجازه دهید ببینیم این معامله گر چه وضعیتی دارد. این معامله گران ضرر نمی‌کنند ولی حساب او  رشد نیز نمی‌کنند ! چطور مگر می‌شود ؟ بلی ! .او معمولاً مجموع سودها ها و ضررهای او برابر می شود و فقط سرمایه خود را حفظ می کند. اگر در ابتدای این مقاله اشاره کردیم که اگر بتوانید سرمایه خود را حفظ کنیم موفق هستید،  به این جهت است که شما سه مرحله را گذرانده اید  و این بسیار با ارزش است . اجازه  دهید خصوصیت  معامله گردر این سطح را بیان کنیم.

1-دانش تکنیکال نسبتا خوبی دارد ولی نکته کلیدی آن است که برای خود استراتژی و روش معاملاتی دارد .اواز هر تکنیکی استفاده نمی کند ، گرچه آنها را می داند . او مراحل کار خود را خط به خط به قانون تبدیل نموده است.

2-مدیریت سرمایه را که از مرحله قبل آموخته همچنان استفاده می‌کند و حتی دانش و تجربه خود را در آن توسعه داده است. سوال اینجاست که اشکال کار چیست ؟ یک معامله گر حرفه ای در اینجا صحبت های من را کاملا حس می‌کند. این معامله گر اجازه رشد به سود ها نمی‌دهد در حالی که به ضرر ها پایبند است . اجازه می دهیم در معامله اشتباه حد ضرر زده شود ولی از بیم از دست دادن اندکی سود قبل از رسیدن به هدف معامله آن را می بندیم .این مشکل یک ایراد روانشناسی است. انسان ضررها را تحمل می کند ولی در برابر موفقیت خود عکس العمل ترس دارد. اجازه دهید با یک مثال این مشکل را توضیح دهیم

معامله گری 10 معامله انجام داده که 6 معامله با ضرر و 4معامله با سود می‌باشد نتایج کاربه صورت زیر است :

اگر حد ضررها و سودها به درستی زده شده باشند در انتها باید ۲۹۰ دلارسود  و ۱۸۰ دلار ضرر داشته باشیم ، که نتیجه آن ۱۱۰ دلار سود است .ولی بسیاری از معامله‌گران معاملات خود را از ترس از دست دادن سود  به صورت دستی می بندند .درحقیقت با روش کار این معامله گر او به ۱۶۵ دلار سود رسیده .این مسئله به خصوص هنگامی که چند ضرر متوالی داده شده باشد واضح تر است. در  اینجا مشاهده می‌کنیم که به جای رشد حساب ، حساب درجا می‌زند و این برای معامله‌گران یک سرطان است ،  زیرا از طرفی به اعتماد به نفس بالا در تحلیل تکنیکال  خود رسیده  ولی از نظر روانشناسی کاملا در تضاد با واقعیت بازار است .  این نوع معامله گران دارای  مشکل رفتاری و روانشناسی هستند ولی از نظر دانش بازار هیچ اشکالی ندارند.  تنها دو تا سه درصد معامله گران از این مرحله به مرحله معامله گر حرفه ای می رسند .معامله گری که در طول بازه زمانی خود دارای سود مثبت است .تاکید می کنم بازه زمان مشخص .اگر معامله گری در این ماه ضررکرد معامله‌گر ناموفقی نیست زیرا جبران خواهد نمود.

در انتهای این مقاله پیشنهاد می کنند خود را بسنجید و ببینید در کدام سطح هستید. در مقالات آینده نحوه عبور از مراحل مختلف را شرح خواهم داد.